Цвет сайта
Расстояние между буквами
Шрифт
Изображения
Навигация

Biography

Nuketayeva
Dinar
Zhussupaliyevna

Dinar Zhussupaliyevna Nuketayeva is Kazakh, was born on November 04, 1964, in Arkharly village, Alakol district, Almaty region.

After finishing secondary school in 1981, she entered Kirov Kazakh State University specializing in chemistry and graduated from it in 1986.

She got the second university diploma in 2007 at Academician Zholdasbekov Institute specializing in jurisprudence.

She began her career in July 1986 as a teacher at kindergarten No.1 at Tyumebayev state farm in Ili district of Almaty region.

Then, in 1987, she worked as a chemistry teacher at Ashchibulak secondary school, and in 1989 – 1992, at Uzynagach secondary school.

From January 1992, she worked as an inspector of Zhambyl district Youth Committee, senior referent of Zhambyl district Council of People’s Deputies, and a referent of the Zhambyl district administration.

From April 1994 - leading specialist at Zhambyl district maslikhat.

From December 1997 - member of Zhambyl district maslikhat, from October 1999 - secretary of Zhambyl district maslikhat of Almaty region.

From September 2004 - Member of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan of the 3rd convocation from constituency No. 17 of Almaty Region, a member of the Committee for Social and Cultural Development of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan, a member of the Auyl deputy group of the Parliament of the Republic of Kazakhstan.

From June 2007 - Member of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan of the 4th convocation as per the party list of the Nur Otan People’s Democratic Party and member of the Committee for Social and Cultural Development; in December 2008, she was appointed Chairperson of the Committee for Social and Cultural Development of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan.

From August 2011 - rector of Kazakh State Women's Pedagogical University.

From June 2017 – member of the Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan from Almaty.

State awards, honorary titles:

The Parasat and Qurmet orders, anniversary medals: “Qazaqstan Respublikasynyn Tauelsizdigine 10 zhyl”, 2001, “Qazaqstan Konstitutsiyasyna 10 zhyl”, 2005, “ Qazaqstan Parlamentine 10 zhyl”, 2006, “Honorary Worker of Education of the Republic of Kazakhstan”, 2009, “Qazaqstan Respublikasynyn Tauelsizdigine 20 zhyl”, 2011 , “Nur Otan” Khalyktyk Democratiyalyk Partiyasynyn “Belsendi Kyzmetі Ushіn” omyrau belgisi, 2011, “Qazaqstan Karzhy Politsiyasyna 20 zhyl”, 2014, “ Qazaqstan Khalky Assambleyasyna 20 zhyl”, 2015. "Qazaqstan Respublikasynyn ІІМ Ішкі Askеrlerine 20 zhyl" award pin.

She raised two sons and a daughter.